Njemačka, o kojoj smo i ranije pisali jer kao zemlja ispunjena mnoštvom običaja, i danas iznenađuje posebnom činjenicom. Naime, njemačko naselje Fugerei izaziva čuđenje svih onih koji saznaju da se u njemu cijena rentiranja stana nije promijenila punih pet stotina godina. Za najam stana u ovome gradu, morali bi ste izdvojiti „punih“ 88 centi na godišnjem nivou, prenosi hrvatski portal punkufer.hr.
Fugerei se nalazi u Ausburgu, bavarskom gradu koji je ujedno i jedan od najstarijih njemačkih gradova. Ausburg je osnovan kao vojni logor a po odluci cara Augusta. Ovaj je grad takođe bio i jedan od najvećih gradova Rimskog Carstva. Kao i svi veliki gradovi toga doba, karakterisali su ga razvijena trgovina, proizvodnja, industrija, kultura i umjetnost. Kao centar umjetnosti, u Ausburgu je otpočeo razvoj rokoko stila koji se drugačije naziva i „augsburški stil“. U 16. vijeku, kada je ovaj grad bio na svome vrhuncu, u njemu je postojao i napredni sistem za vodosnabdijevanje. Ovaj vodovodni sistem se danas nalazi na UNESCO-voj listi svjetske kulturne baštine.
A kako je nastalo naselje Fugerei?
U 16. vijeku u Njemačkoj klasne razlike su bile u mnogome izražene. Siromaštvo je bilo prisutno u znatnoj mjeri pa ja imućna bankarska porodica Fuger uložila novac za izgradnju naselja Fugerei koje je bilo namijenjeno najsiromašnijima. Grad je ubrzo postao dom udovicama, beskućnicima i zanatlijama.
Ko može postati građanin naselja Fugerei?
Da bi postali građani ovog naselja, njegovi budući stanovnici su morali ispuniti određene uslove. Neki od zahtjeva su: provedene dvije godine života u Augsburgu, dokaz o nekažnjavanosti kao i pripadnost katoličkoj religiji.
Zanimljivo je pomenuti da je u Fugereju stanovao i prađed čuvenog kompozitora Mocarta te je postavljena spomen ploča u njegovu čast.
Na godišnjem nivou, cijena stanarine u ovom naselju iznosi samo 88 centi. Ova cijena je nepromijenjena do danas.
Kako bi omogućili svoj ostanak u naselju, stanovnici su morali odrađivati društveno korisne poslove za zajednicu i obavljati molitve za članove porodice Fuger, osnivače naselja, tri puta dnevno. Ovakav način života učinio je da se među sugrađanima izgradi tolerancija i poštovanje. I dan danas se stanovnici ovog naselja neizmjerno poštuju i pomažu jedni drugima.
Život u 21. vijeku ovdje funkcioniše po principu: kada stanete na noge prepuštate svoje mjesto nekome kome je to više potrebno. Struktura stambenih jedinica je sasvim dovoljna za normalan život. Svih 150 stanova ima površinu od oko 60 metara kvadratnih, od kojih oni u prizemlju posjeduju i vrt. Osim toga, u gradu se nalaze i brojne kuće pogodne za stanovanje.
Gradić ljubomorno čuva svoju tradiciju i opasan je zidinama koje se zatvaraju svake noći.
U samo naselje nije jednostavno ući, moraćete platiti ulaznicu od “čak” 4 eura, a u okiru grada se nalaze suvenirnica i muzej, za sve radoznale posjetioce.
Posjetite Njemačku po najpovoljnijim cijenama do sada, iskoristite najjefinije karte na aviokarte.me.