Davne 1912. godine, Titanik nazivan još i “nepotopljivi”, doživio je upravo ono što su mnogi vjerovali da je nemoguće. Ubrzo nakon njegovog prvog otiskivanja na pučinu, pri sudaru sa ledenim brijegom, impozantna ljudska tvorevina nestala je pod morskim pokrivačem. Ova ironija je nažalost na hiljade ljudi koštala života ali i dokazala da na svijetu ne postoje apsoluti.
Danas, nakon vise od jednog vijeka, olupina Titanika mirno spava na dnu Atlanskog okeana. Ono što je od Titanika ostalo, pronađeno je 1985. godine, a 36 godina kasnije OceanGate Titanic Survey Expedition omogućio je posjetiocima da izbliza vide ovu živu legendu ušuškanu u morskim dubinama, prenosi “Travel Awaits”.
Ko će moći da učestvuje u ekspediciji?
Ukoliko želite da se upustite u ovu avanturu (a ko ne bi?) postoje stvari koje unaprijed morate znati. Naime, jedno ovako jedinstveno iskustvo prije svega moći će da priušte samo oni koji su spremni da plate sumu od 125.000 dolara i to ne uključujući troškove avio karata i prevoza do St. John’s-a (Kanada) odakle se kreće u pustolovinu. Sa druge strane, OceanGate nudi priliku koja se pruža samo jednom u životu.
Šta vas sve očekuje?
U cijenu su uračunati troškovi obuke nakon koje postajete specijalista misije i spremni ste za 90-o minutni zaron. Ovom prilikom ćete moći aktivno da učestvujete u brojnim aspektima podvodne misije. Za vrijeme 10-o dnevnog trajanja avanture, moći ćete da se oprobate u brojnim asistencijama i aktivnostima na brodu kao i tokom zarona,.
Šta je uračunato u cijenu?
Svaki specijalista misije dobija zasebnu sobu, pokrivene troškove hrane, smještaja, opreme kao i prevoza od St. John’s-a. Takođe ćete imati priliku da ostavrite kontakt i pričate oči u oči sa ekspertima koji godinama rade na istrživanju Titanika. Naposletku, da ne zaboravimo i glavnu “nagradu”, jedno intimno upoznavanje sa Titanikom (koji je uživo do sada vidjelo svega nekoliko stotina ljudi).
Osim Titanika prisutvovaćete i čudu prirode
Bioluminescencija predstavlja mogućnost životinja da porizvode svjetlost. Na kopnu tu sposobnost imaju svici i neke vrste gljiva a u morskim dubinama možemo samo naslutiti koliki broj vrsta zahvaljujući tome izgleda kao da nije sa ove planete. Titanik i dubine na kojima se on nalazi, dom su mnogim bioluminescentim vrstama, koje što se više odaljavate od sučeve svjetlosti, postaju sve sjajnije i magičnije.
I sami Titanik je postao dom za ovakve vrste, kao greben u koji su se smjestile razne morske životinje. On je ipak na posletku, posle velike tragedije, postao dom jednom drugom obliku života.